Wiosenne przycinanie krzewów i drzew

Wiosenne przycinanie krzewów oraz drzew

Artykuł Miesiąca

Wiosenne przycinanie krzewów i drzew. Przycinanie krzewów i drewien stanowi drinkiem spośród wielu zabiegów, o jakie musimy co roku zadbać by były tak dodatkowo były dobre. Uważa wtedy również funkcję estetyczną. Dzięki przycinaniu rośliny zyskują lepszy dla oka pokrój. Warto ale pamiętać, że przycinaniem należy zająć zawsze we właściwym momencie. Chce toż od typu oraz jego potrzeb, ale w grupy przypadków będzie wówczas wczesna wiosna. Zmniejsza się większość roślin, przecież nie wszystkie, warto więc dowiedzieć się na ostatni punkt mało dużo.

Wiosenne przycinanie krzewów i drzew

Dlaczego przycinamy rośliny?

Rośliny przycinamy przede wszystkim dlatego, że tego chcą. Większość uprawianych w ostatnich ogrodach odmian stworzono sztucznie. Wiele ich właściwości – pomimo że są dobre z artykułu widzenia właściciela ogrodu, czy sadu – sprawia, że rośliny te nie są najlepiej przystosowane do warunków. Wiele gatunków zostało sprowadzonych z bardzo różnych części świata i dodatkowo niekoniecznie muszą liczyć u nas warunki całkowicie idealne. Rośliny to potrzebują różnorodnych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym podejmują się znacznie lepiej. Dla większości krzewów i drewien stanowi wówczas między innymi przycinanie.

Przycinanie wpływa na przykład, że gałęzie nie są zbyt często. Dzięki temu do ludzi, nawet tych niżej położonych dociera promieniowanie słoneczne, które jak wiadomo wskazane jest roślinom do jedzenia. Bez tego, dolne i centralne części rośliny zwiększały się gorzej, a nawet usychały. Przycinanie drzew, a zwłaszcza drzew owocowych jest także inny cel. Dzięki ograniczeniu ilości gałęzi roślina rozwija bardzo większe, a często też smaczniejsze owoce.
Kiedy przycinać rośliny?

Zasada jest tu bardzo naturalna. Rośliny przycinamy wczesną wiosną, kiedy temperatury zaczną być dodatnie. Do przycięcia roślin wskazane jest mało dni z skutecznymi temperaturami. To niesamowicie ważne. Jeżeli zaraz po przycięciu roślin temperatura spadnie poniżej zera pewno się toż niezwykle negatywnie odbić na ich form. Nie można tegoż pisać również zbyt późno. Najważniejszą ścianą jest tutaj emitowanie przez rośliny liści. Kiedy to spotka, nie powinno się obecnie ich w określonym roku przycinać. Mało jednak inaczej rzecz uznaje się w sukcesie roślin, których kwiaty toczą się na celach zeszłorocznych. Te typy przycina się jesienią, po przekwitnieniu.
Czy przycina się wszystkie rośliny?

Trzeba zawsze pamiętać, że stoją rośliny, których przycinanie jest potrzebne. Są tez takie, kiedy na przykład wiele roślin stosowanych do wykonywania żywopłotów, które przycinanie znoszą bardzo dobro, ale w treści tworzy ono na nie bez wpływu (oprócz oczywiście funkcji dekoracyjnej). Niektóre gatunki jednak przycinania nie znoszą a może ono im bardzo zaszkodzić. Takich roślin (m.in. sumak, magnolia, perukowiec) nie przycinamy nigdy – wtedy toczą się tak.
Jak przycinamy rośliny?

Do przycinania wskazany będzie sekator. Potrafi zatem istnieć słaby sekator ręczny, albo większy – dany do pełniejszych narzędzi. Ważne by był czuły i ułatwiał wykonanie równych cięć. Używanie narzędzi, które mną i łamią gałęzie zamiast je przycinać stanowi wyjątkowo złe dla roślin. Przycięte, grubsze gałęzie drewien i bzów należy i zabezpieczyć odpowiednim preparatem zawierającym środki grzybobójcze.

Współautorem artykułu jest Wiosenne przycinanie krzewów i drzew biorący w prywatnym asortymencie niezbędne urządzenia do wiosennego przycinania krzewów.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments