Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Używana przez mało dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina może zajmować w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w końcu wzbudzenia u nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch innych od siebie źródłach. Kwestia jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rzekli z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Więcej na środę rano w naszym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić ciągną się krajowi konsultanci w danych rzeczach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

– Przystępujemy do kwestie bardzo mocno. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi eksperci w Polsce rozważą, co czynić dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U drinka z polskich konsultantów potwierdziliśmy, że pozostał w porządku „bardzo szybkim” zaproszony do Warszawy.

O leku

– Metformina toż znacznie modny lek stosowany przy cukrzycy typu II i przyjmowany przez znaczną liczbę pacjentów. Z wielu lat wymienia się o tej podstaw jako doskonałym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a zatem nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków prawdopodobnie istnieć zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Określa się, że w Polsce daje ją jeszcze ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest dziś najlepszą i najważniejszą substancją wykorzystywaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną jednak same często przy leczeniu cukrzycy wzoru I. Z paru lat leki z obecną podstawą czynną przeżywają swoisty renesans. Odkryto gdyż jej doskonałe właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z swoich danych dotyczy, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji także w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zapewniają w leki niemal całą Europę. Niepożądaną podstawą jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi wyjątkowo ciężki dla wątroby. Jest też działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich rozwój choroby nowotworowej.

GIF wraca z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z naszych źródeł wskazuje, że umowy w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co zatem wypowiada w realizacji?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Że się a za chwila lat okazać, że duzi na pozór ludzie zaczną kończyć na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej ilości NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co dobrze

Zarówno Europejska Agencja Leków, jak i Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że pora na oficjalne komentarze będzie po zdecydowaniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W resorcie zdrowia słyszymy, że powinien rozwiązań do potrzeby poważnie, zarazem ale nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co to powinni wyglądać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak już do bliskiego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w zależności od podanych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dobrze. Prawdopodobne jest przestawianie pacjentów na kolejne leki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, choć są z listy mniej przyjemne w stosowaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny lek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – jak z zmiany zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje właśnie w nauce. W pracy aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego zdaniem jeśli zostanie podjęta decyzja o wstrzymaniu leków z metforminą w ruchu, 1,8 mln Polaków zostanie odseparowanych od leczenia z dnia na dzień. Poprawienie ich na kolejne produkty lecznicze prawdopodobnie istnieć niemożliwe i zdrowotnie, i organizacyjnie. Najzwyczajniej w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub wycofanie tych środków z sektora europejskiego – co stanowi jak daleko prawdopodobne – prawdopodobnie istnieć problemem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina robi się przerażający – uważa Marek Tomków.

Preparaty na polskim rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments