Jak odzyskać gotówkę z błędnego przelewu? – przegląd możliwości

ak odzyskać środki z błędnego przelewu? - przegląd możliwości

Jak odzyskać gotówkę z złego przelewu? – przegląd możliwości – Przelewy internetowe to właśnie jedna z najprostszych czynności, jakie można dokonać za pośrednictwem konta w banku. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by popełnić błąd – skopiować tylko fragment rachunku bankowego lub niedokładnie podać dane do przelewu. Co przygotować w takiej form?

Jak odzyskać gotówkę z złego przelewu? – przegląd możliwości

Przelanie leków na niewłaściwy rachunek, wbrew pozorom, nie nie istnieje takie proste. Numer rachunku jest bowiem liczony w oparciu o algorytm, który w sporym stopniu eliminuje przypadkowe pomyłki przy ręcznym wpisywaniu (takie jak przestawienie sąsiednich cyfr czy wpisanie cyfry o sam mniejszej bądź większej). Dokładniejsze wiedze na ten element można zlokalizować w współczesnym tekście.

W ścisłej większości przypadków okaże się więc, że błędnie wpisany przez nas numer rachunku po prostu nie istnieje. Często teraz na ostatnim czasie można dostrzec pomyłkę – wiele banków (np. PKO BP) automatycznie wyświetla nazwę firmy, w jakiej założone jest konto. Jeśli brak takiej informacji, warto ponownie sprawdzić wprowadzone dane.

Pewno się jednak zdarzyć, że jednym cudem pieniądze powędrują nie tam, gdzie trzeba. Racji tegoż prawdopodobnie żyć kilka:

wysłaliśmy przelew na nieżyjący rachunek,
wysłaliśmy przelew na nieaktywny (zamknięty rachunek),
wysłaliśmy przelew na żyjący rachunek, ale niewłaściwy (np. zamiast na konto oszczędnościowe przelaliśmy materiały na konto walutowe),
wysłaliśmy przelew na żyjący rachunek, ale do niewłaściwej osoby.
W relacje od konkretnej sytuacji wygląda nas inna metoda postępowania. Zwykle istnieje jednak sposób, by odzyskać własne sposoby.

Przelew na nieżyjący rachunek
To najniższy także w nauki najbezpieczniejszy przypadek. Taka rzecz oddaj nie powinna się zdarzyć, ponieważ zabezpieczenia banku automatycznie wykryją oczywisty błąd w rachunku – zbyt mały numer czy nieprawidłowość w pełni kontrolnej. Niestety będziemy wówczas być nadziei potwierdzenia takiego przelewu.

Jeżeli jednak nasz bank nie jest aż tak rozwinięty technologicznie, potrafi się zdarzyć, że mechanizmy zabezpieczające zawiodą, a środki znikną z znajomego konta. Nie chodzi jeszcze panikować. Nawet jeśli przelew „wyjdzie” z rachunku, to najprawdopodobniej zostanie automatycznie cofnięty przy najbliższej sesji ELIXIR. Na zwrot sposobów ważna jednak trochę poczekać – w nauki powinno więc przyjść do jednego dnia codziennego (jak wszystek nowy przelew), w działalności etap tenże prawdopodobnie przedłużyć się do 2-4 dni. Jeśli po tym sezonie kwota przelewu nie wróciła na własne konto (i jesteśmy przekonani, że tematem był niebędący rachunek), należy zgłosić reklamację do banku.

Przelew na nieaktywny rachunek
Z okresu do momentu zmianie ulega oferta bankowa, zaś w kontraktu z tym natomiast my zmieniamy nasz rachunek. Podobnie postępują przedsiębiorstwa. Zdarzyć się to może, że z przyzwyczajenia lub braku wiedzy wykonaliśmy przelew na konto już nieaktywne.

Tu sytuacja wygląda bardzo podobnie do sukcesu wspomnianego wysoce. Punkt w obecnym, że nieaktywny rachunek ma „wystarczający” (tj. wspólny z algorytmem) numer, a a nie wyświetli się nam artykuł o braku. Taki przelew zostanie więc wysłany.

Przede każdym powinien uspokoić osoby, które zamierzają, że polskie mózgi mogą dojść do kogoś innego. Stare numery kont – w przeciwieństwie do np. numerów telefonów – nie są poddawane „recyklingowi”, a zatem nikt nie otrzyma numeru rachunku należącego wtedy do nas. Jeśli rachunek jest naprawdę zamknięty (i nie np. „zapomniany”, co czasem się zdarza), przechodzimy do tworzenia z formą zbliżoną do powyższej. Może taki przelew zostanie odrzucony przy pierwszej sesji ELIXIR, a zabiegi w toku kilku dni wrócą na własne konto. Jeżeli naprawdę się nie stanie, powinniśmy zwrócić reklamację.

Przelew na złe konto
Może te się zdarzyć, że omyłkowo puścimy przelew między własnymi rachunkami w taki rób, że pieniądze dotrą na konto walutowe, choć myśleli nimi zasilić np. rachunek oszczędnościowy. Taki błąd może nas dużo kosztować, ponieważ poniesiemy wówczas koszty przewalutowania oraz zapłacimy prowizję od takiej sprzedaży (oraz co gorsza, bank pobierze te kwoty dwukrotnie, gdyby będziemy wybierali wykonać przelew zwrotny). W wyniku z konta może nam „zniknąć” całkiem pokaźna kwota, której że już nie odzyskamy.

Powody są dwa – przelewy wewnątrz banku są rozliczane online, bez udziału systemu Elixir. Cechą charakterystyczną przelewów wewnętrznych jest wtedy niemal natychmiastowa realizacja transakcji. Znaczy to, że nie będziemy w okresie rozwiązać takiego przelewu ani z okresu bankowości elektronicznej, ani za pomocą pracownika banku, nawet jeśli przyjmiemy taką próbę kilka sekund później po omyłkowym wysłaniu pieniędzy.

Po drugie – bank może odrzuci naszą reklamację. Rolą banku jest tworzenie dyspozycji klienta, jeśli więc podamy taki zaś nie inny numer rachunku i autoryzujemy przelew, bank zatwierdzi transakcję za całkowicie gładką i przygotuje ją zgodnie z bliską wolą.

Oczywiście, warto mimo wszystko zgłosić taki fakt i poprosić pracownika banku o dopłata w cofnięciu omyłkowego przelewu. Trzeba jednak być wiedza, że bank będzie brał obowiązek nam odmówić.

Przelew do niewłaściwej osoby
Równie stresującą rzeczą jest przelew do niewłaściwej osoby. Rachunek, na który wysłaliśmy przelew, istnieje, zaś w smaku jest skuteczny, niemożliwy jest wtedy automatyczny zwrot środków. Co więc możemy w takim wypadku zrobić?

Często zdarza się, że taki przelew można spokojnie anulować. Pamiętajmy, że prawa księgowane są zgodnie z harmonogramem sesji ELIXIR. Część banków pozwala modyfikować oczekujące transakcje (a wtedy i zlikwidować je) nawet z okresu bankowości elektronicznej. To winien stanowić polski pierwszy etap. Naturalnie trzeba przygotować go jako już. Jeśli nie jesteśmy nadziei dowolnego dysponowania przelewami oczekującymi, warto zetknąć się z najdroższym oddziałem banku. Gdyby nie przekroczyliśmy terminu sesji ELIXIR, taki przelew może zostać usunięty przez pracownika.

Jeżeli natomiast zbyt późno zorientujemy się, że wysłaliśmy przelew na niewłaściwy rachunek, jest nam kontakt z bankiem w projekcie uruchomienia odpowiednich procedur. Po zdobyciu w działanie nowelizacji ustawy o usługach płatniczych z dnia 22 marca 2018 r., banki są prawnie zobligowane do dania nam pomocy i podjęcia konkretnych funkcjonowań w bliskim imieniu.

Gdzie reklamować błędne przelewy?
Podstawową zasadą jest: zawsze stykamy się z pracownikami w bliskim banku, nigdy w banku odbiorcy. To znany bank ma wszystkie dane dotyczące danego przelewu a toż on w bliskim imieniu będzie starał się wyjaśnić sprawę.

W piśmie reklamacyjnym należy zwrócić jak wiele szczegółów transakcji – numer rachunku odbiorcy, numer naszego konta, kwotę oraz datę realizacji. Po otrzymaniu tych rad bank będzie tworzył 3 dni na poinformowanie odbiorcy przelewu, że zajmuje on cel zwrotu omyłkowo przesłanych środków.

Zwrot powinien stanąć w tytule 30 dni codziennych od chwile otrzymania pisma. Przypadkowy odbiorca zachowa anonimowość, ponieważ zwróci pieniądze na specjalny rachunek techniczny, a dopiero potem bank przeleje je na własne konto. Zgodnie z nową ustawą klient nie poniesie żadnych kosztów w sukcesie zwrotu pieniędzy, a nasz bank może nas obciążyć stawką za pośrednictwo w odzyskaniu środków. Dokładne informacje o kosztach można zlokalizować w tabeli cen i prowizji banku, do jakiego stosujemy się o ochrona.

Co jednak, jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie wyda pieniędzy w określonym terminie? W ostatniej sprawy bank zostanie rozwiązany z tajemnicy bankowej i będzie mógł nam ujawnić dane tej osoby. To zaś umożliwi nam odzyskanie swojej zalet na drodze sądowej – zgodnie z wyrokiem Sądu Największego z 7 listopada 2014 r. (sygn. akt V KK 236/14) dysponowanie bezprawnie przywłaszczonymi zabiegami jest bowiem traktowane jak przestępstwo przeciw mieniu.

Przy tej możliwości warto też przechodzić na uwadze, że a my możemy otrzymać taki przelew niespodziankę. W takim wypadku daleko nie mieć tymi zabiegami – prędzej lub później bowiem ktoś się po nie zgłosi, a my będziemy potrzebowaliby przygotować ich zwrotu.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zerknij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Popularne wpisy

wyciskarka biedronka

Znaleziony temat: wyciskarka biedronka Wyciskarka Biedronka – idealne rozwiązanie do domowej kuchni Wyciskarka Biedronka to

co musi zawierać cv

Znaleziony temat: co musi zawierać cv Co musi zawierać CV? Podstawowe informacje Pierwszym elementem, który

konkurs payback

Strona: konkurs payback kategoria tematyczna: konkursy Witaj na stronie internetowej konkurspayback.pl, gdzie znajdziesz unikalne i

xfact

Strona: xfact kategoria tematyczna: Muzyka Xfact.pl to miejsce, gdzie pasjonaci muzyki znajdą wszystko, czego potrzebują.

uitgeverij mus

Znaleziony temat: uitgeverij mus Wolnoobrotowa sokowirówka – idealne rozwiązanie dla miłośników zdrowych soków Jeśli jesteś

beżowa kuchnia

Znaleziony temat: beżowa kuchnia Beżowa kuchnia – jak wykorzystać sokowirówkę do wyciskania pysznych soków? Wprowadzenie

u mus

Znaleziony temat: u mus Poradnik: Jak wybrać idealną sokowirówkę do wyciskania musów? Wprowadzenie W dzisiejszych

sok za imunitet

Znaleziony temat: sok za imunitet Sok za imunitet: jak wybrać najlepszą sokowirówkę? Wpływ soku na

Kotwica kolobrzeg

Strona: Kotwica kolobrzeg kategoria tematyczna: Ogólnotematyczny Zapraszamy na stronę internetową Kotwica Kolobrzeg, która jest miejscem,

soki riviva smaki

Znaleziony temat: soki riviva smaki Jak wybrać idealną sokowirówkę? Wolnoobrotowa czy szybkoobrotowa? Decydując się na

wyciskarka wolnoobrotowa neonet

Znaleziony temat: wyciskarka wolnoobrotowa neonet Wyciskarka wolnoobrotowa – idealne rozwiązanie dla miłośników zdrowego soku Co

sok o smaku kiwi

Znaleziony temat: sok o smaku kiwi Sok o smaku kiwi – jak go przygotować? Wolnoobrotowa

o której piekielna kuchnia

Znaleziony temat: o której piekielna kuchnia Piekielna kuchnia: o której wolnoobrotowa? Każdy miłośnik zdrowego odżywiania

bombowa kuchnia najnowsze przepisy

Znaleziony temat: bombowa kuchnia najnowsze przepisy Bombowa kuchnia: Najnowsze przepisy Wolnoobrotowa sokowirówka – idealne rozwiązanie

mus 5 kcal

Znaleziony temat: mus 5 kcal Mus 5 kcal – zdrowy i smaczny przepis Czy wiesz,

Baza firm online

Strona: Baza firm online kategoria tematyczna: Katalog Baza firm online to nowoczesny katalog, który gromadzi

sokowirówka wolnoobrotowa olx

Znaleziony temat: sokowirówka wolnoobrotowa olx Sokowirówka wolnoobrotowa – jak wybrać najlepszy model? Czym jest sokowirówka

Salon Kędzierzyn-Koźle

Strona: Salon Kędzierzyn-Koźle kategoria tematyczna: Sklep Witaj w naszym internetowym salonie w Kędzierzynie-Koźlu! Jesteśmy sklepem,

reloj soki

Znaleziony temat: reloj soki Wolnoobrotowa sokowirówka – dlaczego warto ją mieć? Wolnoobrotowa sokowirówka to urządzenie,