Co wiemy o osobliwościach północno-wschodnich Mazur

Co wiemy o osobliwościach północno-wschodnich Mazur

Północno wschodnie Mazury nie kojarzą się raczej z turystyką masową. Są za to bardziej znane miłośnikom turystyki aktywnej i kwalifikowanej, za sprawą choćby Szeskich Wzgórz. Jest to bowiem teren pagórkowaty z najwyższym szczytem (Szeską Górą) sięgającym 309 m n.p.m. Nie ma tu tak znanych zabytków jak choćby sanktuarium w Świętej Lipce, nie ma też zamków krzyżackich. Mimo to kilka budowli i miejsc cieszy się coraz większym rozgłosem.

Zabytki północno wschodnich Mazur

Do najbardziej znanych zabytków północno-wschodnich Mazur należą budowle inżynieryjne związane z, nieczynną już, poniemiecką trasą kolejową prowadzącą z Żytkiejm do Węgorzewa. Niemal przez okrąg rok turyści odwiedzają zabytkowe mosty w Stańczykach. Najwyższe w Polsce, liczące 36,6 m wysokości do lustra wody rzeki Błędzianki. Godne uwagi są jeszcze inne mosty i wiadukty wybudowane na tej trasie, między innymi w Kiepojciach i Botkunach. Po drodze zainteresowani spotkają resztki dawnych ramp kolejowych i stacyjek. Niektóre zabudowania dawnych w stacyjek (m.in. w Grabowie) obecnie służą jako budynki mieszkalne. Przez kilka odcinków zabytkowej trakcji wiedzie obecnie sławny rowerowy szlak Green Velo.

Wzdłuż drogi wojewódzkiej 651 są widoczne dawne junkierskie pałace, między innymi w Rogajnach, Galwieciach i Zawiszynie. Niesamowite wrażenie wywierają ruiny pałacu (m.in. rodziny von Altenstadt) w Mieduniszkach.

Również ciekawe wrażenie wywierają ruiny kościołów ewangelickich w Mieruniszkach i Górnem. Warto zajrzeć do siedemnastowiecznego kościoła w Żabinie. Zwraca uwagę bryła kościoła w Dubeninkach.

Jednak hitem turystycznym ostatnich lat jest piramida-grobowiec w Rapie, wybudowana na początku XIX wieku przez ród von Farenheid. Wewnątrz budowli, w trumnach znajdują się zwłoki członków rodu, które uległy samoistnemu zabalsamowaniu. Zabytek przed kilku laty został odrestaurowany. Przy okazji można zajrzeć do urokliwej doliny w pobliskich Lasach Skaliskich, by zobaczyć Kanał Brożajcki.

Inne osobliwości północno-wschodnich Mazur

Północno wschodnie Mazury to nie tylko wspomniane Szeskie Wzgórza, to również legendarna Puszcza Romincka, która na przełomie dwóch poprzednich wieków była rewirem łowieckim cesarza Wilhelma II. Po niemieckim władcy zostało kilkanaście głazów pamiątkowych upamiętniających upolowane przez niego największe jelenie. W puszczańskim, położonym pod Gołdapią, kompleksie lasu Kumiecie znajdują się pozostałości umocnień dawnej kwatery wojsk Luftwaffe, skąd kierowano atakami lotniczymi na Związek Radziecki.

Atrakcyjność tego regionu uzupełniają liczne jeziora polodowcowe i Tatarska Góra (308 m n. m. p.), na szczycie której, w zagłębieniu, znajduje się niewielkie jeziorko wytopiskowe otoczone roślinnością… tundrową.

Trudno jest się zatem dziwić, że wzrosło zainteresowanie inwestowaniem w ziemię na tym terenie, chociażby pod działalność agroturystyczną.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zerknij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Popularne wpisy

kasa na świeta

Strona: kasa na świeta kategoria tematyczna: Finanse Witaj na stronie internetowej Kasa na Święta! Jesteśmy

kiedy kuchnia dla dziecka

Znaleziony temat: kiedy kuchnia dla dziecka Kiedy kuchnia dla dziecka? Kuchnia dla dziecka to nie

kuchnia nepalska szczecin

Znaleziony temat: kuchnia nepalska szczecin Kuchnia nepalska – wyjątkowa podróż kulinarne do Nepalu w sercu

jak mus to mus synonim

Znaleziony temat: jak mus to mus synonim Jak wybrać najlepszą sokowirówkę do wyciskania musów? Rodzaje

zarejestrowana karta sim

Strona: zarejestrowana karta sim kategoria tematyczna: ogólnotematyczny Witaj na stronie internetowej www.sim2.com.pl – miejscu, gdzie

kuchnia tybetańska

Znaleziony temat: kuchnia tybetańska Kuchnia tybetańska – tradycyjne smaki z dalekiego wschodu Kuchnia tybetańska jest

co daje wyciskanie pryszczy

Znaleziony temat: co daje wyciskanie pryszczy Wyciskanie pryszczy – jakie są korzyści? Wyciskanie pryszczy –

soki z wyciskarki

Znaleziony temat: soki z wyciskarki Soki z wyciskarki – zdrowie i smak w jednym Wprowadzenie

Pożyczka Miloan

Strona: Pożyczka Miloan kategoria tematyczna: Finanse Na stronie internetowej PozyczkaMiloan.pl znajdziesz szybkie i wygodne rozwiązanie

wyciskanie młotkowe

Znaleziony temat: wyciskanie młotkowe Wyciskanie młotkowe – jak działa i dlaczego warto zainwestować? Co to

wyciskane markery

Znaleziony temat: wyciskane markery Wyciskane markery – jak wybrać najlepszą sokowirówkę? 1. Rodzaje sokowirówek Na

mpm wyciskarka wolnoobrotowa

Znaleziony temat: mpm wyciskarka wolnoobrotowa Wyciskarka wolnoobrotowa: poradnik zakupowy Co to jest wyciskarka wolnoobrotowa? Wyciskarka

mus bez pieczenia

Znaleziony temat: mus bez pieczenia Jak zrobić mus bez pieczenia? Składniki: Przed przystąpieniem do przygotowania

Zatoka i hotele

Strona: Zatoka i hotele kategoria tematyczna: turystyka Zapraszamy na stronę internetową Zatoka-Zatoka.pl, gdzie znajdziesz wszystkie

mus szampański

Znaleziony temat: mus szampański Mus szampański w sokowirówce – jak zrobić pyszny napój w domu?

kuchnia 5 palnikowa

Znaleziony temat: kuchnia 5 palnikowa Kuchnia 5 palnikowa wolnoobrotowa – najlepsza pomoc w przygotowywaniu zdrowych

kuchnia azjatycka warszawa

Znaleziony temat: kuchnia azjatycka warszawa Kuchnia azjatycka w Warszawie Wprowadzenie Kuchnia azjatycka to niezwykle bogata

kuchnia fusion co to

Znaleziony temat: kuchnia fusion co to Kuchnia fusion – co to takiego? Definicja kuchni fusion

Chorwacja na Wczasy

Strona: Chorwacja na Wczasy kategoria tematyczna: turystyka Zapraszamy na stronę internetową Chorwacja na Wczasy, gdzie